پیام ریاست مرکز وکلای خراسان رضوی به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضائیه

هر ساله همزمان با سالروز حادثه دلخراش هفت تیر که منجر به شهادت جمع کثیری از مسئولین نظام بویژه ریاست محترم وقت دیوان عالی کشور ، “شهید دکتر بهشتی ” شد از اول تا هفتم تیر ماه بنام هفته قوه قضائیه نام گذاری شده است.
ضمن گرامیداشت یاد شهدای ۷ تیر و عرض تبریک به مدیران ، قضات و پرسنل زحمت کش دستگاه قضایی ،فرصتی است که از زحمات این عزیزان خصوصاً اقدامات تحول آفرین مدیریت جدید قوه حضرت آیت اله رئیسی تقدیر و تشکر نمود.
قطعاً لازمه تحول و سلامتی و پویایی یک جامعه در گرو پویا بودن عدلیه و برنامه ریزی عدالت جویانه و سلامتی آن است بنا به فرمایش بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ر ه ) یکی از راه های مشوّه شدن چهره اسلامی جمهوری همین دادگاه هاست که اگر خدای نخواسته در دادگاه ها امر خلافی واقع بشود این فقط به دادگاه صدمه نمی زند، به جمهوری فقط صدمه نمی زند، به اسلام صدمه می زند.
اگر در جمهوری اسلامی قضاوتی که در رأس آن واقع است اسلامی نباشد نمی توانیم به جمهوری همان جمهوری اسلامی بگوییم .
لذا اهمیت و نقش قضا در جامعه بر هیچکس پوشیده نیست و هرچند در طول عمر پربرکت چهل ساله انقلاب اسلامی تلاش های فراوانی در جهت اسلامی کردن امور قضا و تحقق عدالت قضایی بعمل آمده است ولی باید گفت این اقدامات پاسخگوی انتظارات جامعه اسلامی نیست و باید طرحی نو در انداخت .
خوشبختانه با تعیین حضرت آیت اله رئیسی از جانب مقام معظم رهبری به ریاست قوه قضائیه که عمر کاری خود را در این مسیر خدمت کرده اند بارقه امیدی برای مردم و عدالت جویان جامعه ایجاد شده است که امید داریم با حمایت همه جانبه سایر دستگاه ها، مردم و دست اندرکاران امور قضایی بویژه جامعه وکالت و حقوقدانان که در واقع سرمایه اجتماعی این حرکت هست ، تحولات مدنظر محقق و عملیاتی شود و به فرمایش مقام معظم رهبری هر فرد مظلومی احساس کند با رجوع به دستگاه قضایی می تواند حق را بگیرد و مظلومیت خود را برطرف کند .
انشاء الله

علی غفوری
رئیس مرکز وکلای خراسان رضوی